Start Harcerski 2024/2025 Hufca ZHP Sosnowiec

21 września 2024 roku w naszym hufcu odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które wpisane jest w kalendarz harcerskich aktywności – Start Harcerski. Ta uroczystość miała na celu symboliczne rozpoczęcie nowego roku harcerskiego 2024/2025, będącego okazją do ponownego spotkania wszystkich członków naszego środowiska po wakacyjnej przerwie. Wszyscy – od najmłodszych zuchów, przez harcerzy i instruktorów, po starszyznę i seniorów – zgromadzili się w tym dniu na Górce Środulskiej w Sosnowcu. Ta wyjątkowa przestrzeń, otoczona zielenią i skąpana w promieniach jesiennego słońca, była idealnym miejscem na rozpoczęcie nowego etapu harcerskiej przygody.

Całe wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego apelu, podczas którego wszyscy uczestnicy stanęli w szyku, by wspólnie powitać nowy rok harcerski. Komendant hufca wygłosił słowa pełne nadziei i motywacji, przypominając o wartościach harcerskich oraz o tym, jak ważne jest, aby przez cały nadchodzący rok wypełniać służbę dla innych z radością i zaangażowaniem. W apelu uczestniczyły także wszystkie drużyny, co pozwoliło na integrację różnych środowisk harcerskich naszego hufca, a dla nowych członków było to pierwsze zetknięcie się z pełną symboliki i tradycji harcerską ceremonią.

Po apelu przyszedł czas na długo wyczekiwaną grę terenową, która stanowiła jeden z kluczowych punktów programu tego dnia. W grze wzięli udział wszyscy uczestnicy, zarówno zuchy, jak i harcerze, a zadania, które musieli wykonać, były różnorodne i dostosowane do wieku oraz umiejętności każdej z grup. Harcerze musieli wykazać się nie tylko znajomością technik harcerskich, takich jak orientacja w terenie, udzielanie pierwszej pomocy, ale również umiejętnością pracy zespołowej i szybkiego podejmowania decyzji. Gra miała także na celu rozwijanie wiedzy życiowej oraz kreatywności, a dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników stała się wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i nauki.

Po zakończeniu gry terenowej przyszedł czas na wspólne pląsy i śpiewy, które zawsze wprowadzają w radosny nastrój i pozwalają na integrację wszystkich uczestników. Wspólne pląsowisko, odbywające się w otoczeniu przyrody, stało się momentem, w którym każdy mógł na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach i w pełni oddać się harcerskiej atmosferze. Dźwięki gitar, śmiech i głośne śpiewy unosiły się nad Górką Środulską, tworząc niezapomniany klimat, który zostanie w naszej pamięci na długo.

Kulminacją całego wydarzenia był tradycyjny krąg harcerski, który symbolicznie zakończył Start Harcerski. Wszyscy uczestnicy, stojąc w kręgu, przekazywali sobie „iskierkę” – gest, który od lat jest symbolem harcerskiej wspólnoty i braterstwa. To był moment pełen wzruszeń i refleksji nad tym, co nas czeka w nadchodzącym roku. Zakończenie spotkania w ten sposób przypomniało nam, że mimo różnorodności naszych drużyn i różnic wiekowych, wszyscy jesteśmy jedną harcerską rodziną, gotową wspierać się nawzajem i dążyć do wspólnych celów.

Pełni entuzjazmu i zapału do działania, z nadzieją patrzymy w przyszłość. Mamy głęboką wiarę, że ta radość, uśmiechy, energia oraz chęć do pracy, które towarzyszyły nam podczas Startu Harcerskiego, będą obecne przez cały nadchodzący rok. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, przygody i służbę, z nadzieją, że nadchodzący czas przyniesie wiele wspaniałych momentów i niezapomnianych wspomnień dla każdego członka naszego hufca.